Critics Choice Awards 2020: See the full list of winners
(Credit: Colombia Pictures)

Critics Choice Awards 2020: ‘Once Upon A Time In Hollywood’ wins Best Picture

Quentin Tarantino came away with the evening’s big prize at the 2020 Critics Choice Awards as his film Once Upon A Time In Hollywood scooped the award for Best Picture.

Brad Pitt, who plays alongside Leonard DiCaprio in Tarantino’s love note to cinema, picked up best Supporting Actor at the 25th annual event on Sunday night in Los Angeles.

Elsewhere, Joaquin Phoenix took Best Actor for his portrayal of the Joker while Renee Zellweger won Best Actress for her work on Judy. The awards, hosted by Taye Diggs at the Barker Hangar in Santa Monica, also saw Parasite creator Bong Joon Ho and 1917 filmmaker Sam Mendes tie in the Best Director category.

See the full list of nominees and winners, below.

BEST PICTURE
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Parasite
Uncut Gems

BEST ACTOR
Joaquin Phoenix – Joker – WINNER

Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro – The Irishman
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS
Renée Zellweger – Judy – WINNER

Awkwafina – The Farewell
Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell

BEST SUPPORTING ACTOR
Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern – Marriage Story – WINNER

Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit – WINNER

Julia Butters – Once Upon a Time in Hollywood
Noah Jupe – Honey Boy
Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit
Shahadi Wright Joseph – Us
Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST ACTING ENSEMBLE
The Irishman – WINNER

Bombshell
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

BEST DIRECTOR
Bong Joon Ho – Parasite – WINNER (tie)

Sam Mendes – 1917 – WINNER (tie)
Noah Baumbach – Marriage Story
Greta Gerwig – Little Women
Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Noah Baumbach – Marriage Story
Rian Johnson – Knives Out
Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite
Lulu Wang – The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Greta Gerwig – Little Women – WINNER

Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony McCarten – The Two Popes
Todd Phillips & Scott Silver – Joker
Taika Waititi – Jojo Rabbit
Steven Zaillian – The Irishman

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – 1917 – WINNER

Jarin Blaschke – The Lighthouse
Phedon Papamichael – Ford v Ferrari
Rodrigo Prieto – The Irishman
Robert Richardson – Once Upon a Time in Hollywood
Lawrence Sher – Joker

BEST PRODUCTION DESIGN
Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Mark Friedberg, Kris Moran – Joker
Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917
Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women
Lee Ha Jun – Parasite
Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman
Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

BEST EDITING
Lee Smith – 1917 – WINNER

Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems
Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari
Yang Jinmo – Parasite
Fred Raskin – Once Upon a Time in Hollywood
Thelma Schoonmaker – The Irishman

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name – WINNER

Julian Day – Rocketman
Jacqueline Durran – Little Women
Arianne Phillips – Once Upon a Time in Hollywood
Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman
Anna Robbins – Downton Abbey

BEST HAIR AND MAKEUP
Bombshell – WINNER

Dolemite Is My Name
The Irishman
Joker
Judy
Once Upon a Time in Hollywood
Rocketman

BEST VISUAL EFFECTS
Lee Smith – 1917 – WINNER

1917
Ad Astra
The Aeronauts
Ford v Ferrari
The Irishman
The Lion King

BEST ANIMATED FEATURE
Toy Story 4 – WINNER

Abominable
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link

BEST ACTION MOVIE
Avengers: Endgame – WINNER

1917
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY
Dolemite Is My Name – WINNER

Booksmart
The Farewell
Jojo Rabbit
Knives Out

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Us – WINNER

Ad Astra
Avengers: Endgame
Midsommar

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Parasite – WINNER

Atlantics
Les Misérables
Pain and Glory
Portrait of a Lady on Fire

BEST SONG
Glasgow (No Place Like Home) – Wild Rose – WINNER (tie)
(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman – WINNER (tie)

I’m Standing With You – Breakthrough
Into the Unknown – Frozen II
Speechless – Aladdin
Spirit – The Lion King
Stand Up – Harriet

BEST SCORE
Hildur Guðnadóttir – Joker – WINNER

Michael Abels – Us
Alexandre Desplat – Little Women
Randy Newman – Marriage Story
Thomas Newman – 1917
Robbie Robertson – The Irishman

TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES
Succession (HBO) – WINNER

The Crown (Netflix)
David Makes Man (OWN)
Game of Thrones (HBO)
The Good Fight (CBS All Access)
Pose (FX)
This Is Us (NBC)
Watchmen (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeremy Strong – Succession (HBO) – WINNER

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Mike Colter – Evil (CBS)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Kit Harington – Game of Thrones (HBO)
Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
Billy Porter – Pose (FX)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Regina King – Watchmen (HBO) – WINNER

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman – The Crown (Netflix)
Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Mj Rodriguez – Pose (FX)
Sarah Snook – Succession (HBO)
Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Billy Crudup – The Morning Show (Apple) – WINNER

Asante Blackk – This Is Us (NBC)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
Justin Hartley – This Is Us (NBC)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Jean Smart – Watchmen (HBO) – WINNER

Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)
Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)
Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)
Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES
Fleabag (Amazon) – WINNER

Barry (HBO)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Mom (CBS)
One Day at a Time (Netflix)
PEN15 (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Bill Hader – Barry (HBO) – WINNER

Ted Danson – The Good Place (NBC)
Walton Goggins – The Unicorn (CBS)
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)
Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC)
Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon) – WINNER

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Andrew Scott – Fleabag (Amazon) – WINNER

Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Anthony Carrigan – Barry (HBO)
William Jackson Harper – The Good Place (NBC)
Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Nico Santos – Superstore (NBC)
Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER

D’Arcy Carden – The Good Place (NBC)
Sian Clifford – Fleabag (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)
Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES
When They See Us (Netflix) – WINNER

Catch-22 (Hulu)
Chernobyl (HBO)
Fosse/Verdon (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
Unbelievable (Netflix)
Years and Years (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix) – WINNER

Brexit (HBO)
Deadwood: The Movie (HBO)
Guava Island (Amazon)
Native Son (HBO)
Patsy & Loretta (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix) – WINNER

Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)
Mahershala Ali – True Detective (HBO)
Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)
Jared Harris – Chernobyl (HBO)
Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)
Noah Wyle – The Red Line (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX) – WINNER

Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)
Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)
Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)
Joey King – The Act (Hulu)
Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)
Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO) – WINNER

Asante Blackk – When They See Us (Netflix)
George Clooney – Catch-22 (Hulu)
John Leguizamo – When They See Us (Netflix)
Dev Patel – Modern Love (Amazon)
Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Russell Tovey – Years and Years (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Toni Collette – Unbelievable (Netflix) – WINNER

Patricia Arquette – The Act (Hulu)
Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)
Niecy Nash – When They See Us (Netflix)
Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)
Emma Thompson – Years and Years (HBO)
Emily Watson – Chernobyl (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
BoJack Horseman (Netflix) – WINNER

Big Mouth (Netflix)
The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
The Simpsons (Fox)
Undone (Amazon)

BEST TALK SHOW
The Late Late Show with James Corden (CBS) – WINNER (tie)
Late Night with Seth Meyers (NBC) – WINNER (tie)

Desus & Mero (Showtime)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

BEST COMEDY SPECIAL
(ABC) – WINNER

Amy Schumer: Growing (Netflix)
Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons
Ramy Youssef: Feelings (HBO)
Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)

Subscribe to our newsletter
Delivering curated content